Kompetencje produkcyjne

Zmienne pozycjonowanie – sprosta każdemu wyzwaniu

https://www.melitta-professional.com/portal/pics/2021/Competence/Production/hero.jpg

Jakość – i skąd ona się bierze.

Nasza logistyka i produkcja ekspresów do kawy w Minden.

Nasze ekspresy do kawy produkujemy na kilku liniach produkcyjnych rozlokowanych na powierzchni 17 000 metrów kwadratowych, po czym przygotowujemy je do wysyłki. Dzieje się to zgodnie z wysokimi standardami jakości i przy sporym nakładzie precyzyjnej pracy ręcznej.

Przykładowy egzemplarz: Melitta®Cafina®XT6 w liczbach

2000

pojedynczych części jest montowanych w urządzeniu o szerokości zaledwie 30 cm

81

metrów przewodów, 20 metrów węży i rurek

Do 34

zaworów regulujących proces przygotowywania kawy i pianki mlecznej

Pasja i wiedza dla Twoich potrzeb

Zobacz tutaj, jak powstają Twoje ekspresy i co jeszcze dla Ciebie robimy.

W roku 2017 silny wzrost naszej produkcji wymagał wdrożenia nowych mocy produkcyjnych, której nasza szwajcarska lokalizacja nie mogła już zapewnić. Był to doskonały moment, aby stać się firmą jeszcze bardziej wydajną i zrównoważoną: działy produkcji i logistyki zostały na nowo odtworzone w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Międzynarodowego Centrum Technologicznego w Minden.

Kolejka Kanban zapewnia uzupełnianie zapasów w razie potrzeby

Kolejka Kanban przemieszcza się pomiędzy magazynem a działem montażu i w razie potrzeby dostarcza nowo napełnione pojemniki z komponentami. Kod kreskowy na kartach (po japońsku: „kanban”) umieszczonych na pojemnikach dostarcza informacji o zawartości, ilościach i stanach magazynowych.

Zmienna pozycja

Dział montażu wstępnego w nowej lokalizacji został zaprojektowany, aby umożliwić jeszcze szybsze i łatwiejsze składanie produktu. Oznacza to, że na rzecz montażu końcowego jednocześnie pracują różne linie. Montaż końcowy jest odciążony przez rozbudowany dział montażu wstępnego i również może działać w sposób zmienny. W ten sposób nasze ekspresy do kawy mogą być montowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami naszych klientów w zakresie wyposażenia. Dzięki 52 nowo opracowanym stanowiskom kontrolnym w najwyższym stopniu zautomatyzowaliśmy końcową kontrolę techniczną.

Wyposażenie według życzenia

Elastyczność wymagana jest również na liniach montażowych: Od liczby młynków i pojemników na kawę ziarnistą, przez liczbę odmian kakao i mleka, po wybór odpowiednich systemów chłodzenia mleka, podgrzewania filiżanek i sposobu dokonywania płatności – o wszystkim nasi klienci decydują sami.

Już teraz rozpocznij swoją przygodę z kawą Melitta

Czekamy na Twoją wiadomość